Your search results

Ako ovplyvní koronavírus realitný trh?

Autor: Martina Gočová v 16 júla, 2020
0

Koronavírus zmenil spôsob, akým prežívame náš každodenný život. Premieta sa do všetkých oblastí ekonomiky, vrátane realitného trhu. Keďže sa situácia s vírusom zhoršuje, ľudia sú stále viac konzervatívni aj v oblasti kúpy a predaja nehnuteľností.

V súvislosti s danými opatreniami je celý predajný proces nehnuteľností čiastočne ohraničený. Realitní makléri prioritne dokončujú rozbehnuté obchody, nových príležitostí je menej. Napriek spomaleniu celého procesu sú stále jednotlivci, ktorí potrebujú aj v tejto situácii predať, kúpiť, prenajať. Tak ako aj developeri, ktorí majú rozostavané projekty a potrebujú ich dokončiť. Veľká časť celého pred-predajného procesu sa postupne dostáva do virtuálnej roviny, do online prostredia. Hľadajú sa nové cesty, ako tvoriť a fungovať aj v týchto obmedzených podmienkach.

Online prostredie na trhu s nehnuteľnosťami

Aktuálne sa do popredia ešte viac dostávajú 3D obhliadky nehnuteľností. Ide o jednoduchý spôsob, ako si daný byt, dom či dokonca pozemok viete pozrieť z pohodlia domova, krok po kroku. Niektoré inzeráty sú doplnené aj o videá. Potenciálny kupujúci tak dostáva komplexný balíček informácií o danej nehnuteľnosti. Štruktúrovaný popis, fotografie, video nehnuteľnosti a navyše 3D sken, ktorý ponúka všetky detaily priestoru. Toto všetko by mal obsahovať kvalitný inzerát. Práve týmto balíčkom sa eliminuje množstvo obhliadok. Naživo si nehnuteľnosť príde pozrieť už len kupujúci s vážnym záujmom. Prispôsobujú sa tomu aj realitné portály, ktoré tak isto do pozornosti dávajú 3D virtuálne prehliadky. Je to nenáročný a kvalitný online proces odprezentovania nehnuteľnosti. V prípade projektov, ktoré sú vo výstavbe, veľmi dobre fungujú vizualizácie predpokladaných priestorov.

Ovplyvní koronavírus ceny nehnuteľností?

Pokles cien nehnuteľností sa po veľmi dynamickom raste očakáva už niekoľko rokov. To, či COVID-19 spôsobí krízu na trhu nehnuteľností, dnes nevieme. Existuje ale určitý predpoklad toho, ako sa bude situácia vyvíjať.

Koronavírus má negatívny vplyv na hospodárstvo ako celok – tejto skutočnosti nie je možné uniknúť. Ceny nehnuteľností však zatiaľ ostávajú rovnaké. Aký bude ich vývoj sa ukáže až o niekoľko mesiacov.  Na trhu sú faktory, ktoré môžu ovplyvniť vývoj cien smerom dole, ale zároveň sú tu aj predpoklady na to, že cena bude dynamicky ďalej rásť. Momentálne sú výdavky všetkých domácností obmedzené až zastavené. Na to, aby ceny nehnuteľností klesli, by ale tento trend musel pretrvávať dlhší čas. Na druhej strane však môžeme vidieť stále nízke úrokové sadzby hypoték, čo môže mnoho ľudí motivovať ku kúpe.

Čo sa s cenami nehnuteľností môže reálne diať? V aktuálnej situácii predpokladáme nasledovný vývoj:

  • Ceny zostanú nezmenené alebo klesnú, z dôvodu prudkého spomalenia až zastavenia niektorých ekonomických odvetví. Tento vývoj predikujeme v krátkom časovom horizonte, v najbližších mesiacoch. Alternatívou k poklesu je spomalenie rastu cien, ktorý sme mohli pozorovať posledné roky.
  • Ceny zostanú alebo budú stúpať. Druhý model, kde uvažujeme nad rastom cien v dlhodobom horizonte s predpokladom už v 3Q/2020, je vyvolaný prílevom nových peňazí do ekonomiky, ktoré by mali zmierniť negatívne dôsledky. Prvotný plán hovoril o maximálne 750 miliardách eur, ktoré chce ECB emitovať, dnes už strop týchto aktív nie je pevne stanovený. Zároveň ide o 1.840 miliard eur, o ktorých emitovaní hovorí americký FED. Centrálne banky sa takýmto spôsobom snažia upokojiť finančné trhy a zmierniť dôsledky vírusu. Dostatok peňazí v ekonomike dovolí bankám zvýšené úverovanie za lepších podmienok. Dostupnosť zdrojov na kúpu sa zvýši a cena bude postupne rásť.

Zrhnutie

Na základe predpovedí ekonomických odborníkov môžeme očakávať mierny pokles cien nehnuteľností najbližšie mesiace, následné ustálenie a napokon rast, ktorý môže prekonať aj dnešné ceny. Tu vidíme priestor pre odvážnych a pripravených kupujúcich. Môže sa stať, že tento čas je práve najlepším časom pre kúpu.

Ekonomická situácia determinuje celý realitný trh, no napriek tomu, že diskusie o recesii ekonomiky rastú, je dôležité pamätať, že napokon určite dôjde k jej oživeniu. Momentálne nie je dôvod na paniku. O tom, ako bude vyzerať skutočnosť na realitnom trhu sa ale presvedčíme až v čase. Zatiaľ sa žiadne prudké poklesy nekonajú, realitný trh je stabilný.

Pridať komentár

Your email address will not be published.

Compare Listings