Your search results

Najčastejšie chyby pri predaji nehnuteľnosti

Autor: Martina Gočová v 12 júna, 2024
0

Predaj nehnuteľnosti je zaujímavý no pre niekoho aj veľmi náročný proces. Prináša so sebou aj určitý priestor na chyby, ktoré môžu pripraviť predávajúceho o  čas, energiu ale aj peniaze. Práve preto vám prinášame niekoľko užitočných rád, ktoré by ste mohli ako predávajúci využiť.

STANOVENIE PREDAJNEJ CENY

Jednou z najväčších chýb je stanovenie ceny, ktorá je buď príliš vysoká, alebo príliš nízka. Príliš vysoká cena môže odradiť potenciálnych kupujúcich a príliš nízka cena môže znamenať stratu peňazí. Pred samotným stanovením ceny nehnuteľnosti odporúčame dôkladné preskúmanie trhu. Preskúmajte  nehnuteľnosti, ktoré sa vo vašej lokalite  predávajú, ich stav, veľkosť a ďalšie relevantné ukazovatele. Následne ich porovnajte s vašou nehnuteľnosťou a stanovte príslušnú cenu. Ak sa vám tento proces zdá náročný, neváhajte sa obrátiť na realitnú kanceláriu alebo dobrého realitného makléra, ktorý  má dostatočné skúsenosti s realitným trhom vo Vašom okolí.

PREZENTÁCIA NEHNUTEĽNOSTI

Vizuál bytu alebo domu je to, čo na prvý pohľad upúta potenciálnych kupujúcich. Práve preto býva chybou zverejniť fotky neupravenej nehnuteľnosti. Odporúčame využiť možnosti homestagingu, čo je profesionálna dizajnová príprava nehnuteľnosti. Taktiež dbajte na to, aby boli fotky v dobrej kvalite, pretože práve tie vidí záujemca ako prvé. Keď zvládnete kvalitnú prezentáciu, nezabúdajte na kompletnú inzerciu. Snažte sa, aby sa inzerát dostal k čo najviac ľuďom prostredníctvom všetkých dostupných realitných portálov.

OBHLIADKY

Keď už sa Vám záujemci ozvú, nepodceňujte komunikáciu. Ochota, flexibilita a vzájomná úcta sú základné piliere, ktoré zaručujú kvalitnú komunikáciu nie len pri predaji nehnuteľnosti. Jednajte so záujemcami na rovinu a nezatajujte žiaden skutočnosti, ktoré  by vám mohli neskôr spôsobiť problémy.

PROCES PREDAJA

Poslednou časťou je samotný predaj bytu. Veľmi často sa stáva, že predávajúci podcenia administratívnu časť predaja. Pripravenú treba mať kvalitnú kúpno-predajnú zmluvu, ktorá bude korešpondovať so všetkými právnymi náležitosťami, preto odporúčame poradenstvo s odborníkom. Takisto si pripravte všetku dokumentáciu, ktorú budete potrebovať k predaju bytu, od odovzdávajúceho protokolu až po dokumenty k prepisu elektriny či plynu. 

Ak si dáte záležať na každom kroku tohto procesu, zvýšite svoje šance na rýchly a úspešný predaj nehnuteľnosti za čo najlepšiu cenu. Prajeme vám veľa šťastia a úspechov pri predaji vašej nehnuteľnosti!

Compare Listings