Your search results

Ceny nehnuteľností sa pohli smerom dolu, kvalita mojej práce stále rastie

Autor: Martina Gočová v 6 júla, 2023
0
Pre portál Žilinak.sk som odpovedala na otázky o mojej práci aj v čase poklesu cien nehnuteľnosti. Nižšie si môžete prečítať celý článok. 

Realitná maklérka Martina Gočová je známa svojou precíznosťou, vysokou profesionalitou a zmyslom pre detail. Tieto vlastnosti sú ideálnou kombináciou pre všetky kroky práce s realitami, od vytipovania tých nehnuteľností, za ktorými si pri predaji môže stáť, cez styling konkrétneho priestoru tak, aby odkryla jeho potenciál, až po vybavenie potrebných zmluvných záležitostí či pomoc s vybavením hypotéky. 

Martina, ceny nehnuteľností v poslednom období o čosi klesli. Ovplyvňuje to množstvo vašej práce, prípadne vašu prípravu? 

V čase poklesu cien je potrebné častejšie chodiť na obhliadky a venovať sa kupujúcim, ktorých je menej. Kupujúci sú ale vždy vďační za kompletné informácie, ktoré im ponúknem. O nehnuteľnostiach, ktoré mám v ponuke sa radím s ďalšími odborníkmi, napríklad špecialistom z oblasti stavebníctva. V prípade, že je potrebné posudzovať právny stav nehnuteľnosti, obraciam sa na našu právničku alebo ďalších kolegov. Samotnú prípravu nehnuteľnosti na jej prezentáciu si vždy vopred premyslím. Spoluprácou celého tímu, s ktorým pracujem potom vzniká výsledok, za ktorý sa môžem postaviť.  V každom prípade musí byť kvalitný či sú ceny vysoké či nízke.

Čím sa teda od konkurencie snažíte odlíšiť?

Prístupom a vytváraním atmosféry. Keď si dostatočne preverím kvality priestoru na predaj, snažím sa odhaliť všetky silné miesta, ktoré štylizáciou podčiarkujem, ako aj tie slabé, v ktorých hľadám potenciál využitia či premeny na silné, prípadne zaujímavé a nápadité. Stylingom priestor pripravujem na prijatie potenciálnym kupujúcim, na to, aby mal tú správnu atmosféru – aby z neho nebolo cítiť nostalgiu čerstvo vyprataného a vysťahovaného bytu, ale naopak – aby bolo jasné, že aj starší byt či dom je pripravený stať sa plnohodnotným začiatkom v živote nového záujemcu. Atmosféra nehnuteľnosti je nevyhnutná pri robení prvého dojmu. A ten, ako vieme, sa dá spraviť len raz : ) Viac o mojej práci je možné nájsť aj na www.martinagocova.sk.

Styling je jedna vec, realita druhá. Porovnávajú klienti vizuál na fotkách so skutočným stavom, keď sa na nehnuteľnosť prídu pozrieť?

Klienti si vyberajú nehnuteľnosť podľa obrázkov, videí, prípadne virtuálnych prehliadok, ktoré si online môžu pozrieť. Tie sa snažím spraviť tak, aby som ukázala danú nehnuteľnosť v tom najlepšom svetle. Priamo na obhliadkach sa občas stretávam s tým, že mi klient povie, že sa mu zdá priestor iný, väčší alebo menší, ako videl v prezentácií na internete. Porovnanie nastylovaného bytu s realitou však klienti neriešia, myslím, že už netreba spomínať, že ide o to, ako nehnuteľnosť môže vyzerať, nie o to, ako vyzerá pri jej bežnom užívaní.

 

Vo vašich recenziách od zákazníkov je práve váš jedinečný prístup často hlavnou témou…

Svoju prácu beriem profesionálne, no zároveň k nej pristupujem citlivo a ľudsky, keďže predávam niekomu jeho nový domov. A prajem si, aby ten pocit domova zažíval záujemca už vo chvíli, keď so mnou do priestoru vstupuje. Aby sa cítil uvoľnene a bezprostredne ako u priateľov na káve. Aby sa mi nebál zveriť so svojimi obavami, prípadne požiadať o pomoc či radu. V hre je nemálo finančných prostriedkov, času stráveného rozhodovaním, debát v kruhu najbližších či prebdených nocí. Kupovanie nehnuteľnosti je nutne spojené s celou škálou emócií súvisiacich s touto veľkou životnou zmenou. Či ide o zmeny pozitívne alebo negatívne, vždy znamenajú vystúpenie z komfortnej zóny, nastavovanie novej dennej rutiny, spoznávanie nového prostredia, hľadanie nových ciest do práce, školy… je toho skutočne veľa, čím si človek pri sťahovaní prechádza, preto sa snažím zoznamovať záujemcov s priestorom v jeho širšom priestorovom kontexte.

Myslíte si, že vlastniť nehnuteľnosť je nevyhnutnosť? Najmä pre mladé rodiny či jednotlivcov je to veľký záväzok, nie je v tomto prípade lepšie pobudnúť dlhšie v rodičovskom dome? 

Otázka vlastného priestoru je istom zmysle úplne samozrejmá – každý ho potrebuje, každý niekde musí žiť. Ale kým jednému stačí na vlastný pocit slobody, bezpečia a intimity jedna podkrovná izbička u rodičov doma, do ktorej vie zmestiť všetky svoje potreby, inému nebude stačiť dvojpodlažná nehnuteľnosť s veľkým dvorom. Každý sme individualitou, preto do kúpy nikoho nenútim. Stalo sa mi už, že rodičia hľadali byt synovi, ktorý o tom nemal ani tušenia, lebo mali pocit, že už by potreboval vyletieť z hniezda, osamostatniť sa. Na neho to, naopak, bolo priskoro. Otázka vlastného či spoločného priestoru je veľkou témou, vedeli by sme sa o nej rozprávať hodiny. Kým niekto hľadá priestor, ktorý ho nebude dusiť, stiesňovať či inak limitovať, iný bude hľadať malý útulný bytík, ktorý mu bude dodávať pocit bezpečia a istoty. Niekto potrebuje lietať viac, iný menej.

Dlhodobo pracujete pre realitnú kanceláriu WFG reality…

Áno a rada by som sa poďakovala práve realitnej kancelárii WFG reality, ktorá mi dáva priestor na môj osobný rast toľko, koľko potrebujem, rovnako ako aj možnosť neustále sa kreatívne posúvať, hoci tým často vychádzam zo zabehaných koľají a štruktúr. Ďakujem za trpezlivosť, vedenie a skúsenosti. A za toto isté ďakujem aj svojim klientom, vďaka nim môžem ďalej rásť.

Compare Listings